Fórum pre opravu či servis práčky, chladničky, televízora či autoservis

Náhradné diely na práčku, rúru, sporák - www.trust-sk.eu
náhradné diely na práčku, sporák, rúru, bojlerTrust - náhradné diely na práčku, sporák, bojler
Aktuálny čas je 29 Aug 2014, 09:01

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina

Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 16 ] 
Autor Správa
PoslaťNapísal: 02 Aug 2010, 12:36 
zdravim vas,

mam problem s elektronikou v pracke, ale zaujimali by aj konkretne dalsie suvislosti ohladne dnesnej situacie s prackami. Nas typ je ARDO WD 1200X, ma 10 rokov, pred 3 rokmi sa menilo lozisko ... Vecer pred poruchou sa pralo ostosest, na druhy den sa uz pracka nepohla.
Nemenovana firma prisla na opravu okamzite. Cca do hodiny, sa zistilo ze s najvacsou pravdepodobnostou je vadny el. modul - programator. A teda nastali problemy :

- kde zohnat adekvatny modul ? (firma ho tyzden zhanala, bez vysledku - a momentalne su na dovolenke, takze to stoji),
- ma to byt novy modul ? (... zaruky pri pouzitom module ?),
- musi to byt modul na ten isty typ, alebo vyhovie aj iny trebars s obmedzenou funkcnostou (bez susicky) ?.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Nakoniec vsetky otazky su podciarknute tym, kolko to bude v jednotlivych pripadoch stat a ci sa to oplati - investovat do starej pracky. (Pracka z vnutra vyzera skoro ako funglovka, a pritom sa pouziva min. 5x tyzdenne po cely cas).

Bolo nam povedane asi tolkoto - novy modul tiez nezaruci ze sa nieco nestane, v elektronike tohoto typu to je mozne a zaruka na opravu sa im teda neoplati. Pouzity modul tiez nic nezaruci, ale je lacnejsi. Nova pracka stoji tolko kolko cca 3 moduly ( 300 eur - Electrolux) a je v zaruke 2 roky ... Prosim vas, co teraz s tym ??? Zhanat za kazdu cenu modul, alebo kaslat na staru pracku ???

A nakoniec, v pripade novej pracky, akou cestou ist pri vybere - Samsung ( + design, spickova konstrukcia, elektronika ), Electrolux ( + spolahlivost, osvedcena konstrukcia), LG ( + technicke riesenie-direct drive ), Candy ( + design, uzke rozmery-viac moznosti umiestnenia v priestoroch) ... Ja osobne by som to najradsej riesil dvomi prackami - jednou mensou novou, na bezne denne rychle pranie, preplachovanie a opravenou starou na tyzdenne velke pranie. Lenze dokedy cakat na opravu starej, a kolko do toho vrazit ...

dik za obsirnejsiu odpoved,

mok. :cool

PoslaťNapísal: 09 Aug 2010, 14:14 
Administrátor stránky

Na tomto module odchádza len výkonový rezistor, treba ho vymeniť - 3k3 10W

PoslaťNapísal: 13 Aug 2010, 12:30 
opravár píše:
Na tomto module odchádza len výkonový rezistor, treba ho vymeniť - 3k3 10W

dik, vyskusali sme ... vykonove rezistory aj ten triak s chladicom, je zda sa v poriadku ... je mozne ze to bude ten integrovany obvod ? Neda sa cely problem nejako obist, novym, resp. pouzitym, inym modulom ?
... sakra, taka lapalia, a nakoniec bude treba zase kupit novu pracku :) clovek sa chce chovat ekologicky, ale ono to vlastne ani neide

mok.

PoslaťNapísal: 29 Dec 2010, 11:27 
Pozdravujem Vas,natrafil som sem nahodou pri hladani opravy podobneho typu.
Moj problem na pracke ardo A1200X spocival v odpaleni modulu pri zadreni loziska.Pracku som zgeneralkoval a taktiez modul sa podaril opravit v elektro opravovni kde boli vymenene a opravene odpalene plosky na doske plosneho spoja.Pracka fungovala tak ako ma cca 1rok az kym nedoslo k nadmernemu pretazeniu pracky vacsim mnostvom pradla ako bolo pripustne.Opat nasledovalo vyrazenie isticov a odpalenie plosiek a suciastok na koncovom stupni.Avsak oprava sa doposial nepodarila.
Po dlhsich hladaniach som natrafil na velku pomoc od autorizovanych opravarov a ty mi poradili a pomohli kupit novy nahradny ekvivalentny modul.
Na moju velku radost ze pracka perie ako ma som ostal opat v koncoch,pretoze pracka prestala odstredovat.Presnejsie pri programe odstredovania sa motor snazi rozlozit pradlo a postupne aj chce zrychlit otacky ale nakoniec sa vypne a opatovne uklada pradlo zo strany na stranu.
Dostal som dost indicii co by to mohlo robit.Zacal som opatovnou vymenou nahradneho modulu-nepomohlo,dalej mam skontrolovat pnutie remena to je OK,prebijanie od vyhrevneho telesa na kostru-v poriadku,potenciometer na regulaciu otacok -OK,motor-tu momentalne stojim ci to moze robit snimac otacok-vystup s tohoto cidla ide nameral som tam po roztoceni motora striedavych 6V cize nejaka informacia o tom ze uz motor kruti ide do mudulu.
Mam otazocku ci sa da korektne otestovat motor a jeho fuknkcia aj tak ze ho odlahcim zhodenim remena aby isiel naprazdno?Bude v takomto pripade elektronika korektne dvihat otacky az do plneho vykonu odpovedajucemu 1200 otacok na bubne?
Ohladom motora vaham ci bude nieco na nom vadne nakolko pracka do odpalenia modulu fungovala ako ma.

Dufam ze som moj problem popisal dost podrobne a zrozumitelne.Dakujem Vam za akekolvek rady. :hi

Prikladam foto povodneho modulu:
Obrázok

a foto nahradneho:

Obrázok

PoslaťNapísal: 29 Dec 2010, 11:41 
Administrátor stránky

Vyzerá to na ten motor, ale preveril by som, či po vypustení vody prepne hladinový spínač. Potom uhlíky motora no a snímač otáčok motora rozobrať, či nie je poškodený.

PoslaťNapísal: 29 Dec 2010, 11:47 

opravár píše:
Vyzerá to na ten motor, ale preveril by som, či po vypustení vody prepne hladinový spínač. Potom uhlíky motora no a snímač otáčok motora rozobrať, či nie je poškodený.

Dakujem za velmi rychlu reakciu pan opravar :yes
Este k tej otazocke ci sa da korektne odskusat simulacia prania ze pustim zmykanie na sucho bez vody a zo stiahnutym remenom.
Snimac otacok dava ako som pisal cca 6V pri prehadzovani pradla, neviem vsak ci je to postacujuce.Uhliky su opticky OK
Ci prepne hladinovy snimac to odskusam dnes ale pomohla by mi odpoved ci by to malo fungovat na sucho.

Este raz dakujem za rady a pomoc :nod :hi

PoslaťNapísal: 30 Dec 2010, 17:16 
Administrátor stránky

Dá sa to odskúšať aj bez vody a bez remeňa. Uhlíky by som vybral, opticky sa môžu zdať dobré, ale ak slabo dotláčajú ku kolektoru, tak pri žmýkaní sa to prejaví.

PoslaťNapísal: 30 Dec 2010, 18:00 

Tak hladinovy snimac otestovany prefuknutim,cvakol a aj kontakty spinal ok.Ostava teda bud tachogenerator alebo uhliky.Aj tak sa mi to nepozdava koli tomu ze motor ide na prazdno a tym padom by vladal dostatocne tocit?Preverim a dam info.Dakujem

PoslaťNapísal: 03 Jan 2011, 10:08 

Pozdravujem Vas a pokracujem v odstranovani mojho aktualneho problemu so zmykanim :cry Skontroloval som motor konkr. uhliky a jeden uhlik je tesne pred zodranim-uz je pomerne kratsi nez prvy.Preventivne som precistil plosky na rotore a prestriekal wd-ckom.Motor som spustil naprazdno avsak nepustil sa do zmykania.Zmerane napatie na tachu bolo 4V.

Skusobne som este motor zalozil do pracky a pripojil aj bubon.Na moje velke prekvapenie bubom na prazdno zacal odstredovat.Vtedy som skontroloval vystupne napatie z tacha a to zodpovedalo priblizne 2,5-3V kedy korektne spustilo odstredovanie.Toto vystupne napatie automaticky z roztacanim motora islo hore az na cca 17V.

Cize evidentne spustanie zmykania robi len pri konkretnom urcenom rozsahu vystupneho napatia z tachodynama.

Co dalej?Idem teda pozhanat nove uhliky a dufam ze to uz bude zaverecna faza mojho problemu. :sweat ...

Prikladam aj foto zo stitku motora>
Obrázok

PoslaťNapísal: 04 Jan 2011, 08:59 

Po vymene uhlikov uz pracka OK.

Dakujem Vam za rady. :yes

PoslaťNapísal: 07 Jan 2011, 18:40 
Dobry den,

mam pracku ARDO typ FSL 105L cca 5 rokov. Nezohrieva vodu a program na pranie pri 40 stupnoch by mal priblizne trvat 2 hodiny a pracka perie aj 3 hodiny a viac. Pracka sa nezasekava, stale perie a pri plachani stale napusta vodu. Vodu napusta aj 20 minut.
Je to pracka s displejom, na ktorom pri zapnuti pracky ukazuje dlzku prania. Napr. rychle pranie na displeji ukaze 35 min. a v skutocnosti pracka perie 1 hodinu aj viac.

Vie mi niekto poradit, co by to mohlo byt?
Vopred dakujem

PoslaťNapísal: 07 Jan 2011, 20:10 
Este by som chcela dodat, ze spirala zohrieva, termistor taktiez funguje. Vie nam niekto poradit, kde hladat chybu? Vopred dakujem.

PoslaťNapísal: 10 Jan 2011, 12:04 
Administrátor stránky

dajte výtokovú hadicu do vane a vyskúšajte

Predmet príspevku: Ardo TL85S
PoslaťNapísal: 21 Feb 2012, 15:32 

Mam problem s pračkou.Už dlhšiu dobu ked som pračku naprogramoval a stlačil štart sa niekedy rozbehla a niekedy nie,zareagovala až po niekoľkonasobnom stlačeni tlačitka štart. V poslednom čase zapla až po vytiahnuti zastrčeni privodnej šnury a opätovnom stlačeni tlačitkka.Avšak poslednykrat postlačeni tlačitka sa nezapla ale po niekolkych sekundach sa ozvala rana a vyhodilo istič.Zistil som na elektronickom module (nie zo strany kde su sučiastky ale zo strany kde su spajkovane obhoreninu asi v priemere 3 cm.Kupil som modul vymenil a nič.Ovladaci panel sa rozsvieti ale tlačitko štartu nereaguje.Prosim ak viete poradte čo dalej. Dik.

PoslaťNapísal: 21 Feb 2012, 20:58 
Administrátor stránky

zámok dverí

PoslaťNapísal: 01 Mar 2012, 12:39 

Až dnes som zohnal zámok a hned aj namontoval a FUNGUJE. Veľmi ,veľmi pekne dakujem za radu.

Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 16 ] 

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Bing [Bot] a 3 hostia