Pračka Electrolux EW1044S - zastaví sa v jednom bode

Oprava práčky, umývačky, sporáka, rúry, pece značiek Whirlpool, Ignis, Ardo, Indesit, Eurotech, Ariston, Samsung, LG, Beko, Candy, Amica, Romo, Elektrolux, AEG, Zannusi, Bosch, Siemens...
DCKE

Pračka Electrolux EW1044S - zastaví sa v jednom bode

Príspevok od používateľa DCKE »

Dobrý deň prajem,

ak by niekto náhodou už riešil podobný problém, prosím poraďte:

Práčka začne napúšťať vodu, pri dosiahnutí určitej hladiny vypne napúšťanie vody, čerpadielko premiešava vodu dookola a nič sa ďalej nedeje.
Vopred ďakujem za radu, nápady alebo skúsenosti.
mirosne

Re: Pračka Electrolux EW1044S - zastaví sa v jednom bode

Príspevok od používateľa mirosne »

Treba odmerať špirálu a skontrolovať uhlíky na motore.
DCKE

Zdravim, diky za info, uhliky som vymenil, sú nove, spirala nie je prerusena, ale neverim jej velmi, lebo ked som nastavil teplotu vody napr. na 40 urcite nemala tolko, ked ju vypustalo. Podla technickych udajov odhadujem ze spirala by mohla mat 1500 W. Resp. kolko ma ak niekto vie?
Diky.
mirosne

Tu ani moc nejde o výkon špirály,ale o teplotné čidlo,či sníma teplotu tak,ako má.Mňa skorej zaujíma,či sa rozbehne motor.
DCKE

Áno, rozumiem aké detaily potrebujete vedieť aby Ste vedeli čo najbližšie diagnostikovať problém. Len na objasnenie, môžte so mnou komunikovať z pohľadu elektriky - elektroniky na profesionálnej úrovni, temer 40 rokov vyvíjam elektronické moduly takže je mi to veľmi blízka téma.
Tu je taký paradox, že v CERN-e (Európske jadrové výskumné centrum), mi dlhé roky fungujú elektronické riadiace moduly, ktoré som vyvinul pre potreby jadrovej fyziky, no na druhej strane som sa práčkam doteraz nemusel venovať - táto slúžila doteraz ako švajčiarske hodinky. Takže ak sa oboznámim s podstatou fungovania a prvkami, ktoré sa podieľajú na chode práčky, viem si veľa poriešiť ( neznamená to, že ju viem aj naozaj opraviť). Ale hlavný dôvod uchovania si tejto práčky je, že manželka sa jej nechce vzdať, pretože je s ňou maximálne spokojná a nepotrebuje miesto nej najnovší typ s najnovšou elektronikou, ktorá sa pokazí po dvoch rokoch a jednom týždni. To len na vysvetlenie, prečo sa snažím zachrániť resp. predĺžiť život tomuto zariadeniu.
Ale späť k analýze problému:

Odpoveď: Áno, motor sa nerozbehne.

Ešte späť k regulácii teploty. Tá sa mi najviac nepozdáva. Táto regulácia pozostáva z troch prvkov, ktoré musia fungovať, aby teplota vody bola ohrievaná tak, ako to má byť:
Prvok pre nastavenie požadovanej teploty vody (žiadaná hodnota) ... čo je to, odporový potenciometer?
Komponent pre snímanie teploty vody (skutočná hodnota) ... je tam termistor? Ak áno, aký typ?
Regulačný výkonový člen ... ohrevná špirála ... tá je dimenzovaná na nominálny výkon, teda má definovaný odpor pri nominálnom napätí.

Toto si viem prekontrolovať a zúžiť priestor pre riešenie problému.

Ďakujem za trpezlivosť pri čítaní mojej odpovede.
S pozdravom,
DCKE
mirosne

DCKE napísal: 31. Januára 2020, 19:54 1.Prvok pre nastavenie požadovanej teploty vody (žiadaná hodnota) ... čo je to, odporový potenciometer?
2.Komponent pre snímanie teploty vody (skutočná hodnota) ... je tam termistor? Ak áno, aký typ?
3.Regulačný výkonový člen ... ohrevná špirála ... tá je dimenzovaná na nominálny výkon, teda má definovaný odpor pri nominálnom napätí.
Odpoviem asi takto:
1. Všetko ovláda riadiaca jednotka,navolíš program(tým otočným kolieskom),je to vlastne enkodér,ktorého hodnoty vyhodnocuje procesor a podľa toho vykoná funkciu,ktorá je nahratá v EEPROM.Čiže nie je to doslova potenciometer,ale niečo podobné,je to enkodér.

2. Teplota je snímaná NTC čidlom,alebo termistorom.V starších modeloch,sa používali bimetalové.

3. Špirálu neviem veľmi definovať,z mojej praxe sa používajú najčastejšie špirály okolo 1500-2300W.Odpor neprerušenej špirály sa pohybuje okolo 20-40 Ohm

Mám servisný manuál presne z tohoto modelu,v prípade núdze môžem poskytnúť.
DCKE

Ďakujem za info, ten servisak ( manual ) by bodol, ak to nie je problém, môžeš mi ho poslať na canid@ztsvvu.eu.

S tou žiadanou hodnotou teploty a potenciometrom som myslel asi tak že:
- tak ako píšeš, prací program sa navolí mechanickým karuselom, čo je vlastne enkóder a teplota vody sa nastavuje ďaľším gombíkom s plynulým otáčaním a stupnicou v stupňoch celzia. To by mal byť ten potenciometer.

Idem sa s tým ešte pohrať, ak by som niečo poriešil, dám vedieť, aby to bolo užitočné aj pre iných.
Zatiaľ ďakujem.
mirosne

Ok,zajtra pohľadám servisák v robote a pošlem na email.
DCKE

Ďakujem veľmi pekne.
Napísať odpoveď