OPRAVA.eu
  prehľadné stránky pre každú opravu či servis práčok

www.OPRAVA.eu > OPRAVA PRAČIEK > vyber svoj krajKeď už opravár pri oprave nepomôže...... môže pomôcť pri výbere novej práčky. Veď vysávač, chladničku, práčku, umývačku riadu, sporák nekupujeme na jeden rok. Čo odporúčame pri výbere práčky?
 

Rozmery a umiestnenie

Zmerajte si priestor, v ktorom bude vaša práčka. Väčšina spredu plnených práčok má štandardné rozmery 85 x 60 x 60 cm (výška x šírka x hĺbka). Pre menšie priestory sú vhodné úzke rady s hĺbkou 32 alebo 45 cm. Pri zhora plnených práčkach sú rozmery tiež štandardné - 85 x 40 x 60 cm (výška x šírka x hĺbka).

Plnenie - zvrchu alebo spredu

Bielizeň môžete vkladať spredu alebo zvrchu. Už neplatí pravidlo, že len do zvrchu plnených práčok môžete doložiť zabudnutý kus odevu počas prania. Rovnako sa to dá aj pri spredu plnených práčkach.

Spotreba vody a energie

Samotná spotreba energie sa pri práčkach pohybuje od 0,89 kWh až do 2,0 kWh. Rovnako ako u chladničiek aj u práčok existuje systém značenia jednotlivých výrobkov písmenami A až G. Energetická trieda A znamená, že spotrebič má najnižšiu a G zase najvyššiu spotrebu energie.
Pri tom zohráva úlohu aj spotreba vody. Tá sa pohybuje od 39 l až po 100 l. Udáva sa pri referenčnom programe bavlna, 60° bez predpierania, pre lepšie porovnanie rozličných práčok. O spotrebu vody a tým aj energie majú na starosti rôzne systémy, ako sú Fuzzy Logic, Direct Spray alebo Jet systém.
 

Technické údaje a výbava

Bubny všetkých práčok sú nerezové. Iné je to už pri nádržiach. Niekedy sa používali smaltované, neskôr sa prešlo na nerezové a dnes najbežnejšie vane sú plastové s využitím polymérov a s pridaním uhlíkových zlúčenín. Výhody majú určite v cene, tichšej prevádzke, nižšou spotrebou energie vďaka nízkym tepelným stratám a aj dlhšou životnosťou. Svojou konštrukciou a odolnosťou predbehne aj nerezové vane.
Počet otáčok odstreďovania sa pohybuje od 400 do 1800 otáčok za minútu. Platí tu pravidlo, že čím vyššie otáčky, tým suchšia bude bielizeň. A následné sušenie v sušičke bude tiež lacnejšie. Práčky s vysokými otáčkami dokážu rozložiť bielizeň tak, aby sa nepoškodila a zároveň práčka neskákala. Majú to na starosti systémy aktívnej kontroly rovnováhy alebo kontroly stability.
Ak chcete vedieť ako dobre práčka perie, pozrite sa na prací výkon, ktorý sa označuje písmenami A až G. A znamená najlepšiu a G najhoršiu praciu schopnosť.

Cena

Tu už nemusí platiť, že kvalita znamená aj vyššiu cenu. Vyššia cena znamená skôr lepšiu výbavu, ako je display, dizajn ap.
 

Servis

Dôležité je vybrať si správny servis, o čom vám veľa povedia naše stránky, prípadné dotazy ohľadom opráv zodpovedia skúsení technici na www.OPRAVA.eu/forum.Banská Bystrica + Banská Štiavnica + Brezno + Detva + Krupina + Lučenec + Poltár + Revúca + Rimavská Sobota + Veľký Krtíš + Zvolen + Žarnovica + Žiar nad Hronom + Bratislava + Malacky + Pezinok + Senec + Gelnica + Košice + Michalovce + Rožňava + Sobrance + Spišská Nová Ves + Trebišov + Nitra + Komárno + Levice + Nové Zámky + Šaľa + Topoľčany + Zlaté Moravce + Bardejov + Humenné + Kežmarok + Levoča + Medzilaborce + Poprad + Prešov + Sabinov + Snina + Stará Ľubovňa + Stropkov + Svidník + Vranov nad Topľou + Bánovce nad Bebravou + Ilava + Myjava + Nové Mesto nad Váhom + Partizánske + Považská Bystrica + Prievidza + Púchov + Trenčín + Dunajská Streda + Galanta + Hlohovec + Piešťany + Senica + Skalica + Trnava + Žilina + Bytča + Čadca + Dolný Kubín + Kysucké Nové Mesto + Liptovský Mikuláš + Martin + Námestovo + Ružomberok + Turčianske Teplice + Tvrdošín

Ariston + Indesit + LG + Ardo + Amica + Candy + Haier + Samsung + Beko + Eurotech + Gorenje + Fagor + Bosch + Siemens + Electrolux + Zanussi + AEG + Baumatic + Goddess + Whirlpool + Ignis + Tatramat + HotPoint + Miele + ProLine + Romo

Valid XHTML 1.0 StrictValid CSS!

© Krakovský Róbert - oprava & servis