Keď sa už oprava neoplatí...
... poradíme pri výbere nového televízora. A potom sa už len popozerať po dobrom obchode, kde si všetky parametre môžete rýchlo porovnať.
Akú uhlopriečku?
Dnes už odpadá dilema, či mať pomer obrazu 4:3 či 16:9. Televízory s uhlopriečkou do 55 cm (22") majú pomer 4:3, všetky väčšie majú pomer strán 16:9.
Pri LCD a plazme neplatí už pravidlo, že uhlopriečka by sa mala rovnať pätine pozorovacej vzdielenosti. Pri plochej obrazovke a uhlopriečke 90 cm (36") a 720 riadkami sa vzdialenosť znižuje približne na 2 metre a s 1080 riadkami na 1,4 metra. Ak ste zvyknutý na uhlopriečku 55 cm (22"), širokouhlý televízor by mal mať o 23 % väčšiu uhlopriečku, aby bola výška obrazu rovnaká, t.j. aspoň 70 cm (28").
Aké rozlíšenie obrazu?
Klasické modely mali prevažne rozlíšenie 720 x 576 bodov (prvé číslo udáva počet bodov v riadku, druhé číslo udáva počet riadkov obrazovky).
Rozlíšenie "HD ready" televízora musí mať minimálne 720 riadkov, aby dokázal reprodukovať kvalitný obraz vo vysokom rozlíšení, ideálne však aspoň 1080 riadkov pre "full HD" plné rozlíšenie. Samozrejme čím väčšia obrazovka a kratšia pozorovacia vzdialenosť, tým väčšie rozlíšenie.
LCD alebo plazma?
Pri uhlopriečke do 90 cm (36") sú na výber len LCD televízory. Nad túto uhlopriečku si môžeme vybrať aj plazmový TV. LCD majú problémy s prirodzenou reprodukciou farieb a často i so zobrazením sýtej čiernej, neostré vykreslenie rýchlych pohybov (hlavne pri odozve dlhšej ako 5 ms), naopak majú stabilný a ostrý obraz v celej ploche. Plazmové TV majú dokonalú geometriu, stabilitu i zaostrenie a hlavne vysoký kontrast obrazu. Pozorovací uhol je tiež oveľa väčší ako pri LCD. Nevýhodou môže byť zahrievanie počas prevádzky a hlavne pri starších modeloch pamäťový efekt. Spotreba pri LCD či plazme rovnakej uhlopriečky je približne rovnaká (okolo 200 W).
Analóg alebo digitál?
Tu je voľba viac než jasná, nový TV musí mať DVB-T tuner pre príjem digitálneho vysielania, ktoré začína už aj u nás.